Pilotaż w ramach projektu ReActPlan – kolejny etap prac nad nowym modelem planowania przestrzennego
Projekt ReActPlan wkracza w kolejny etap realizacji – pilotaż nowych rozwiązań dotyczących planowania przestrzennego. W ramach pilotażu, który potrwa od lutego do grudnia 2025 r., zespół badawczy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dokona sprawdzenia nowego podejścia do planowania przestrzennego w jednym z województw oraz jednym z miejskich obszarów funkcjonalnych.
Celem pilotażu jest przygotowanie modelu struktury funkcjonalno-przestrzennej, uwzględniającej obowiązujące przepisy prawa oraz wymogi zintegrowanego planowania strategicznego. Przeprowadzone w ramach pilotażu analizy i działania planistyczne pozwolą na zweryfikowanie skuteczności nowych narzędzi oraz ich możliwości wdrożenia w szerszej skali. Modele struktury funkcjonalno-przestrzennej, które powstaną w ramach prac pilotażowych będą obejmować:
strukturę sieci osadniczej, w tym rolę i hierarchię jednostek osadniczych;
system powiązań przyrodniczych, wspierający ochronę środowiska i adaptację do zmian klimatycznych;
główne korytarze i elementy sieci transportowych, zwiększające dostępność i mobilność w regionie;
kluczowe elementy infrastruktury technicznej i społecznej, istotne dla jakości życia mieszkańców;
rekomendacje i ustalenia dotyczące prowadzenia polityki przestrzennej na analizowanym obszarze.
Wyniki pilotażu dostarczą informacji zwrotnej na temat wyzwań związanych z wdrożeniem nowego modelu planowania przestrzennego. Zgromadzone dane i wnioski posłużą do opracowania szczegółowych rekomendacji i wytycznych w zakresie kierunków reformowania systemu planowania przestrzennego w Polsce.