Ułatwienia dostępu
Małopolska Szkoła Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (MSAP UEK)
Dlaczego status młodych ludzi z europejskich miast często tak bardzo się różni? Co zrobić, aby poprawić ich sytuację i zlikwidować rażące nierówności? Jak ograniczyć negatywne skutki wykluczenia społecznego młodzieży? W jaki sposób, w kompleksowej i dynamicznej rzeczywistości społecznej, budować innowacyjne polityki i programy publiczne o charakterze lokalnym, które poprawią sytuację ekonomiczno-społeczną młodych ludzi? Na te i inne pytania starają się odpowiedzieć członkowie zespołu badawczego projektu CITISPYCE.
Identyfikacja czynników różnicujących status osób młodych zamieszkujących europejskie miasta oraz wypracowanie zasad, mechanizmów i instrumentów służących poprawie ich sytuacji społeczno-ekonomicznej poprzez:
Młodzi ludzie w wieku 15-29, mieszkańcy dużych miast europejskich, dotknięci lub zagrożeni wykluczeniem, negatywnie odczuwający nierówności o naturze społecznej (dyskryminacja, stereotypy) oraz ekonomicznej (dochody, sytuacja na rynku pracy). Badaniem w ramach projektu zostało objętych około 500 osób spełniających powyższe kryteria w 10 europejskich miastach. Wsparcie w projekcie uzyskało kilkaset osób, które uczestniczyły we wdrożeniu dziewięciu wybranych innowacyjnych praktyk społecznych. W Krakowie we wdrożeniu innowacyjnej praktyki wspierającej zdolności artystyczne i sportowe uczestniczyło 70 osób.
10 raportów na temat społeczno-ekonomicznej sytuacji młodych ludzi w miastach partnerów w kontekście ogólnej sytuacji w danym kraju, będących wynikiem prac w ramach działania 2 (Work Package 2 – Baseline study). Raporty w języku angielskim.
Raport zbiorczy porównujący sytuację społeczno-ekonomiczną 10 krajów uczestniczących w projekcie, przygotowany w ramach działania 2 (Work Package 2 – Baseline study). Raport w języku angielskim.
10 raportów przygotowanych w ramach działania 3 (Work Package 3 – Fieldwork I), na temat problemów doświadczanych przez młodych mieszkańców osiedli będących przedmiotem badania opisywanych z perspektywy lokalnych liderów i ekspertów zawierających opis usług społecznych oferowanych im przez samorząd i organizacje pozarządowe. Raporty w języku angielskim.
Raport zbiorczy porównujący sytuację opisywanych osiedli, przygotowany w ramach działania 3 (Work Package 3 – Fieldwork I). Raport w języku angielskim.
Mapa polityk publicznych adresowanych do młodych ludzi, przygotowana w ramach działania 3 (Work Package 3 – Fieldwork I). Dokument w języku angielskim.
10 raportów przygotowanych w ramach działania 4 (Work Package 4 – Fieldwork II), na temat problemów doświadczanych przez młodych mieszkańców osiedli będących przedmiotem badania opisywanych z perspektywy samej młodzieży. Raporty w języku angielskim.
Raport zbiorczy porównujący sytuację opisywanych osiedli, przygotowany w ramach działania 4 (Work Package 4 – Fieldwork II). Raport w języku angielskim.
Raport podsumowujący warsztat projektowy wskazujący zidentyfikowane praktyki z potencjałem do wdrożenia przygotowany w ramach działania 5 (Work Package 5 – Interim Evaluation).
Wyniki badań prowadzonych przez pracowników naukowych m.in. z Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej zostały opublikowane w poniższej publikacji.
Młodzi ludzie a nierówności społeczne. Kraków na tle Europy. Raport z badań przeprowadzonych w ramach projektu przez zespół UEK przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa – do pobrania
Robert Chrabąszcz, Maciej Frączek, Tomasz Geodecki, Maciej Grodzicki, Piotr Kopyciński, Stanisław Mazur, Michał Możdżeń
Kraków 2015
dr Michał Możdżeń, koordynator – michal.mozdzen@uek.krakow.pl