Projekt PASE – Public Policies and Social Enterprises (Polityki publiczne i przedsiębiorstwa społeczne) to projekt międzynarodowy realizowany w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG IV C, finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Okres realizacji: listopad 2008 – sierpień 2011
1. Cele projektu:
Głównym celem projektu jest wzmocnienie efektywności regionalnych polityk publicznych w promocji i wsparciu przedsiębiorstw społecznych. Zakłada się wypracowanie zestawu narządzi i metod zwiększających udział przedsiębiorstw społecznych w procesach rozwoju lokalnego i regionalnego. Opracowane zostaną ponadto sposoby wdrażania ww. metod w różnych krajach UE.
Dla realizacji tak postawionego celu, określono następujące cele szczegółowe (dwa spośród siedmiu celów):
Poprawa kompetencji i wzrost wiedzy decydentów (władzy publicznej) w zakresie:
krajowych i regionalnych programów wsparcia i promocji przedsiębiorczości społecznej,
regionalnych struktur wsparcia biznesu i propozycji wsparcia przedsiębiorstw społecznych,
dobrych praktyk w zakresie programów partnerstwa publiczno-prywatnego i instrumentów wsparcia i promocji przedsiębiorstw społecznych i przedsiębiorców.
Wzmocnienie lokalnych przedsiębiorstw społecznych na szczeblu regionalnym i lokalnym przez transfer do krajów mniej doświadczonych dobrych praktyk z obszarów gdzie rezultaty wsparcia ekonomii społecznej są widoczne i mierzalne.
Powyższe cele mają być osiągnięte dzięki realizacji następujących działań:
Identyfikacja, selekcja i porównanie dobrych praktyk dotyczących polityk publicznych wspierających ekonomię społeczną w poszczególnych krajach.
Pogłębianie wiedzy na temat dobrych praktyk dotyczących funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej w celu ułatwienia przeniesienia najlepszych praktyk do innych krajów.
Transfer najlepszych praktyk do wybranych krajów, partnerów projektu (odbiorców rozwiązań).
Opracowanie wspólnych wytycznych dla poprawy kwalifikacji i umiejętności władz lokalnych w zakresie zamówień publicznych w obszarze przedsiębiorstw społecznych na świadczenie usług publicznych służących dobru ogółu.
Wartością dodaną projektu PASE jest wymiana wiedzy pomiędzy poszczególnymi regionami i krajami uczestniczącymi w jego realizacji. Kluczowym aspektem w tym zakresie jest przenoszenie doświadczeń i dobrych praktyk ze starach krajów Unii Europejskiej, takich jak Hiszpania czy Francja, które posiadają wiedzę, doświadczenie i narzędzia wspierania przedsiębiorczości społecznej do krajów, w których sektor ekonomii społecznej dopiero się rozwija (Polska, Rumunia).
Projekt wyrasta z przekonania o znaczącej roli przedsiębiorstw społecznych w rozwiązywaniu problemów społecznych generowanych przez państwo i rynek. W tym kontekście podkreśla się przede wszystkim rolę ekonomii społecznej w tworzeniu miejsc pracy, wzmacnianiu kapitału społecznego czy kształtowaniu aktywnej polityki społecznej. Równocześnie działania projektu mają na celu wymianę dobrych praktyk wspierających ducha przedsiębiorczości społecznej oraz opracowywanie wspólnych wytycznych w zakresie systemu społecznych zamówień publicznych.
2. Partnerzy
Region Marche, samorząd szczebla regionalnego, Włochy (lider projektu),
Bank Marche S.p.A., Włochy,
Andalusian Government, General Management of Social Economy and Entrepreneurship, Hiszpania,
City of Forest – Brussels Capital-Region, Belgia,
Consiliul Judetean Arges, Rumunia,
Adult Education Centre of the City of Hannover, Niemcy,
South Madrid Consortium, Hiszpania,
Regional Council Provence Alpes Côte d’Azur, Francja,
Municipality of Rome, Councillorship for the Peripheral Areas, Włochy,
Małopolska Szkoła Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Polska.